Headhunting jako skuteczna metoda rekrutacji

Sposoby poszukiwania nowej pracy z pewnością nie są stałe w przeciągu całego naszego życia. Inaczej szukamy zatrudnienia jako młode osoby, dopiero wchodzące na rynek pracy – inaczej jako specjaliści w swojej dziedzinie, dysponujący pożądanymi przez headhunters – a tak naprawdę przez pracodawców – kompetencjami i doświadczeniem. Jako młode osoby poszukujące pierwszego miejsca pracy z dużą dozą prawdopodobieństwa będziemy mieć dość szerokie spektrum potencjalnie interesujących nas ofert. Jeszcze nie wiemy do końca, co nas interesuje i w jakim kierunku powinna podążyć nasza kariera.

Dlatego też chwytamy się różnych zajęć: może to być zarówno praca biurowa, jak i praca fizyczna (na przykład w hurtowni czy magazynie), jak i praca w sklepie czy w gastronomii (a więc w restauracjach, kawiarniach czy pubach). Zdajemy sobie sprawę, że na tym etapie raczej nie zainteresuje się nami sama z siebie żadna firma rekrutacyjna, dlatego też bierzemy sprawy w swoje ręce: pytamy znajomych, rozglądamy się za ogłoszeniami wywieszonymi w galeriach handlowych, roznosimy swoje CV z prośbą o kontakt w przypadku pojawienia się wolnego etatu. Gdy już mamy za sobą kilka przepracowanych lat, powoli klarują się nasze zainteresowania i pomysły na siebie.

Stajemy się bardziej wybredni, nie chcemy przyjmować pierwszej lepszej oferty, czekamy na coś, co zadowoli nad nie tylko pod kątem wysokości pensji, ale też zapewni stabilność i możliwości dalszego rozwoju. Z jednej strony szukamy samodzielnie, z drugiej jednak liczymy na headhunting, a więc na to, że osoba działająca w imieniu potencjalnego pracodawcy sama nas wypatrzy i sama się z nami skontaktuje. Tak właśnie działają headhunterzy (z angielskiego „headhunters„, a więc dosłownie mówiąc – łowcy głów). Ma ich w swoich szeregach każda większa firma rekrutacyjna. Headhunting jest bowiem dość skuteczną metodą poszukiwania i pozyskiwania kandydatów na pożądane i wysoko opłacane stanowiska, gdzie ilość kandydatów jest ograniczona, a popyt przewyższa podaż.

printfriendly pdf button nobg