Jak wygląda praca opiekuna w Niemczech?

Popularność zyskuje ostatnio praca opiekunki w Niemczech. Jest to zawód wymagający empatii i wrażliwości oraz odpowiedniego podejścia do osób starszych. Jest również idealnie dopasowany do zmieniającego się społeczeństwa i modelu rodziny. Jednak, jak naprawdę wygląda praca opiekuna w Niemczech? Na co zwrócić uwagę, gdy chcemy w taki sposób pracować? I dlaczego jest on tak popularny?

Współczesna rodzina wygląda obecnie zupełnie inaczej niż ta sprzed kilkunastu lat. Dziś mamy po jednym dziecku, a pracy podejmują się zarówno kobiety jak i mężczyźni. Mało która mama zostaje w domu cały dzień i zajmuje się jedynie obowiązkami domowymi. Dzieci szybko uciekają z domu. Robią to już w szkole średniej albo na studiach. W przyszłości rzadko wracają na stałe do domu rodzinnego. Rodzice zostają sami i nie ma się kto nimi zajmować. Ponadto mamy do czynienia ze starzejącym się społeczeństwem. Z tego powodu opiekun osób starszych zyskuje na coraz większej popularności.

Pamiętajmy, że zawód ten nie jest dla każdego. Wymaga odpowiedniego podejścia do osoby starszej, zrozumienia jej potrzeb i pragnień. Opiekun musi się więc charakteryzować empatią, wrażliwością, wytrwałością i cierpliwością w trakcie wykonywania codziennych obowiązków. Ponadto musi liczyć się z dodatkowymi obowiązkami. Oprócz pomocy przy przygotowywaniu posiłków czy czynnościach higienicznych, opiekun powinien być towarzyszem dla seniora. Powinien z nim rozmawiać i po prostu umilać mu czas. A dodatkowo, gdy nasz podopieczny ma jakiegoś zwierzaka, opiekun także musi się nim zajmować.

Opieka w Niemczech to zjawisko powszechne. Nasi zachodni sąsiedzi zrozumieli bowiem, jak ważne jest zapewnienie odpowiednich warunków życiowych dla osób starszych. Oferty skierowane są do wszystkich, którzy gotowi są wyjechać na 2 lub 3 miesiące, a następnie wrócić do kraju, by uporządkować własne sprawy. Po kolejnych 3 miesiącach znów możemy wrócić do pracy. Przy wyborze odpowiedniej oferty zwracajmy uwagę na informacje dotyczące naszego przyszłego podopiecznego oraz na miejsce pracy.

printfriendly pdf button nobg