Co w Niemczech gotować jesienią?

Za nami lato, a wraz z nim dostęp do wielu warzyw i soczystych sezonowych owoców. Co zatem włożyć do garnka? Co często gotują Niemcy, gdy zaczynają spadać liście? Przeczytajcie nasze porady!

pumpkin 2104532 1280
Jesienna kuchnia

Dynia nie tylko na Halloween

Dynia to prawdziwa królowa jesiennych warzyw i warto wpisać ją w menu podopiecznych, bo lista jej zalet jest wyjątkowo długa. Dynie są lekkostrawne, w ponad 90% składają się z wody (dobrze nawadniają), mają niewiele kalorii, a także zawierają wiele witamin i cennych minerałów – m. in. beta karoten, który jest bardzo korzystny dla skóry i oczu.

Co można przyrządzić z dyni? Przede wszystkim zupy kremy. Wystarczy dynia, trochę imbiru i śmietany i zupa prawie gotowa. Bardzo polecamy także połączenie z mlekiem kokosowym. Warto także sprawdzić przepisy na dyniowe gnocchi, pieczoną dynię czy placuszki dyniowe.

Coś na rozgrzewkę

Kiedy za oknem temperatury spadają, a my najchętniej schowalibyśmy się pod kocem z kubkiem gorącej herbaty, warto jeść potrawy, które rozgrzeją nasz organizm. Tutaj bezkonkurencyjne są zupy – zwłaszcza warzywne kremy. Jeśli nie wyobrażasz sobie zupy bez gęstego bulionu, to staraj się maggi i niezdrowe przyprawy zastąpić naturalnymi. Do gęstej zupy wystarczy świeże pieczywo, groszek ptysiowy (dla zabieganych) albo po prostu keks jogurtu naturalnego – i danie gotowe!

Szukasz czegoś bardziej pożywnego? Polecamy wszelkiego rodzaju dania jednogarnkowe – gulasze (bardzo lubiane przez Niemców), ale też bigos, łazanki, bogracz czy leczo – póki w warzywniaku aż kolorowo od różnego rodzaju papryki. Warto też mocniej zaprzyjaźnić się z piekarnikiem i sprawdzić przepisy na mięsa duszone z warzywami. Takie dania to też oszczędność czasu – większy garnek zapewni obiad na 2-3 dni. Dobrym pomysłem jest też mrożenie porcji w zamrażarce. Dzięki temu podopieczny ma zróżnicowane menu, a Ty nie musisz się głowić każdego dnia, co dzisiaj ugotować.

Co popijać jesienią?

Zostało Ci trochę imbiru z gotowania zupy imbirowej? To świetnie! Koniecznie wrzuć kawałek do herbaty – wzmocni Twoją odporność i rozgrzeje np. po jesiennym spacerze. Do herbaty warto też dodać klasyczną już cytrynę albo sok z malin. Jesienią polecamy także popijanie dzikiej róży i wywarów z bzu.

Jesienią zaczyna się też sezon na tradycyjne w Niemczech Glühwein – czyli grzane wino z dodatkami (najczęściej są to goździki i pomarańcze). Ten napój rzeczywiście świetnie rozgrzewa, ale z powodu nadciśnienia większość seniorów powinna go unikać.

Na to uważaj

Z jesienią kojarzą się też bardzo mocno grzyby – ale tutaj trzeba bardzo uważać. Przede wszystkim nie zbieraj grzybów samodzielnie – pamiętaj, że nawet jeśli świetnie się na tym znasz, to w Niemczech rosną inne grzyby niż w Twoich rodzinnych stronach. Dany gatunek może wyglądać bardzo podobnie, ale nie musi to być dobrze Ci znany grzyb zbierany od dziecka – nie warto ryzykować. Poza tym grzyby są ciężkostrawne i nie poleca się ich osobom starszym.

Uważaj również na typowe dla Niemców potrawy – tłuste, ciężkostrawne, najczęściej smażone i oparte na mięsie. Staraj się zastępować je lżejszymi albo zmieniaj proporcje – zamiast mięsa podstawą niech będą warzywa.

A co Wy gotujecie w Niemczech jesienią? Czekamy na Wasze pomysły!

printfriendly pdf button nobg