Obowiązki opiekunów osób starszych

Każdy, kto zamierza spróbować swoich sił w roli opiekuna od osób starszych, na pewno musi najpierw właściwie (pozytywnie!) nastawić się do swojej pracy. To zawód wymagający. Wymaga on od wykonujących go osób sporej empatii, cierpliwości i wyrozumiałości, ale też wysokiej odporności na stres. Opiekunowie mają odmienne zakresy obowiązków, jednak zwykle wśród nich można wyróżnić kilka stałych elementów. Czym zatem na co dzień zajmują się opiekunki osób starszych?

Dobry opiekun powinien radzić sobie z samodzielną organizacją pracy. Musi umiejętnie planować zarówno swój dzień, jak i dzień swojego podopiecznego. Osoby starsze, podobnie jak i dzieci, nie czują się dobrze, gdy w ich życiu panuje chaos i niczego nie są w stanie przewidzieć. Należy zatem wprowadzić do ich dnia odrobinę ładu i porządku. Osoba starsza musi wiedzieć, jak wygląda chociażby mniej więcej jej harmonogram w skali tygodnia. Takie uporządkowanie życia pozwoli jej odzyskać równowagę psychiczną, spokój i dobre samopoczucie.

Praca opiekunki w Niemczech jest też ściśle związana z obowiązkami typowo medycznymi. Pracownik musi zapewnić osobie starszej stałą opiekę, która będzie tyczyć się m.in. podawania leków o odpowiednich porach i w odpowiednich proporcjach. W ten sposób opiekunka zadba o fizyczny stan zdrowia pacjenta, ale musi też pomyśleć o jego psychice, która wraz z wiekiem zaczyna coraz bardziej szwankować. Osobę starszą trzeba nieraz zachęcać do pracy umysłowej. Należy proponować jej zróżnicowane zajęcia i aktywności, które pobudzą jej mózg do samodzielnego działania. Dzięki temu zachowa ona świetne zdrowie na dłuższy czas. Na tym polega praca opiekunki.

Oczywiście opieka osób starszych w każdym przypadku może wyglądać nieco inaczej, bo wpływ na jej rodzaj będzie mieć przede wszystkim stan zdrowia podopiecznego. Im bardziej jest on schorowany i niesamodzielny, tym więcej czasu trzeba mu będzie poświęcić. Przyszłe opiekunki, które wyjeżdżają do takiej pracy za granicę, muszą się z tym wszystkim liczyć.

printfriendly pdf button nobg