Opiekun osoby starszej w Niemczech

Agencje pracy na dużą skalę poszukują osób chętnych pracować w charakterze opiekunki osób starszych. W ostatnich latach ten zawód systematycznie zyskuje na znaczeniu. Ta tendencja związana jest ze zjawiskiem starzenia się społeczeństwa. Kto może zostać takim opiekunem? Jak przygotować się do wyjazdu? Oraz czego można oczekiwać od pracodawcy? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Praca opiekunki wymaga od osoby starającej się o to stanowisko posiadania dużych zasobów cierpliwości oraz empatii. Często trzeba wykazać się siłą charakteru i jednocześnie delikatnością oraz wyczuciem. Osoby starsze potrzebują nie tylko opieki pielęgniarskiej ale również dowartościowania oraz zapewnienia, że nam na nich zależy.

Wyjazd do obcego kraju wymaga od nas znajomości języka obcego. Bariera językowa może stanowić poważny problem, jednak nie należy poddawać się na samym początku. Pracodawcy, przed wyjazdem, często organizują kursy językowe. Można się na nich nauczyć podstawowych zwrotów, które ułatwią komunikację w obcym kraju. Każdy kurs językowy, to jednak tylko połowa sukcesu, ponieważ nauka musi zostać utrwalona samodzielnie. Jedynie codzienny kontakt z językiem obcym umożliwi nam zdobywanie prawdziwych kompetencji językowych.

Opiekun osób starszych w Niemczech często może liczyć na zakwaterowanie u osoby wobec której świadczy swoje usługi. W innych przypadkach, najczęściej zleceniodawca stara się znaleźć miejsce zamieszkania dla swoich pracowników.

Agencja pracy, która organizuje wyjazd za granicę nierzadko pomoże w dopełnieniu wszystkich formalności. Będzie też pomagać w rozwiązywaniu problemów powstałych na miejscu, w czasie pracy. Czasami pracodawca zapewnia również transport na miejsce pracy.

W dobrym przygotowaniu się do wyjazdu pomaga zrobienie listy pytań, które chcielibyśmy zadać zleceniodawcy przed wyjazdem. Należy rozwiać wszystkie wątpliwości i dopytać o każdy szczegół, którego nie jesteśmy pewni. Dobrym rozwiązaniem jest również rozmowa z osobą, która już pracowała jako opiekun osób starszych w Niemczech.

printfriendly pdf button nobg