Opiekunka osoby starszej

Praca opiekunki osób starszych to wyzwanie wymagające wiele empatii oraz pozytywnego podejścia do wykonywania zadań. W zamian dostajemy od naszego podopiecznego wdzięczność, która daje ogromną satysfakcję.

Opiekun osób starszych w Niemczech to stanowisko pracy nadal o dużym zapotrzebowaniu. Agencje zatrudniające pracowników na to stanowisko zwykle zapewniają zakwaterowanie (czasem w domu osoby potrzebującej opieki), pomagają w dopełnieniu wszystkich formalności a czasem organizują także przejazd.

Dla niektórych osób poważny problem stanowi bariera językowa. Jednak nie trzeba od razu rezygnować, ponieważ pracodawcy nierzadko organizują specjalne kursy językowe. Dzięki takim lekcjom nie zaczniemy płynnie posługiwać się językiem obcym ale opanujemy podstawowe zwroty, które będą przydatne w życiu codziennym. Te podstawy mogą być dobrą bazą do poszerzania naszych zdolności językowych.

Praca wyjazdowa do Niemiec w charakterze opiekunki osób starszych w dalszym ciągu niesie za sobą dobre wynagrodzenie. Często takie kwoty są dla nas nieosiągalne w podobnej pracy w naszym kraju.

Jak przygotować się do wyjazdu?

Po pierwsze należy zrobić listę wszystkich pytań, które chcemy zadać pracodawcy. Ważne, by przed wyjazdem rozwiać wszelkie wątpliwości i być w miarę możliwości jak najlepiej przygotowanym. Dobrze jest też porozmawiać z osoba, która już kiedyś wyjeżdżała do pracy w tym charakterze.

Po drugie należy uczyć się języka. Dobrze jest skorzystać z kursów organizowanych przez zleceniodawcę, ale trzeba pamiętać, że to codzienny kontakt z językiem obcym pozwala nam naprawdę nim władać. Tak więc oglądaj seriale w tym języku, słuchaj radia, staraj się co dzień nauczyć jednego zwrotu i ułożyć z nim kilka zdań. Wszystko czego się uczysz powtarzaj na głos. W codziennej nauce wykorzystaj notatki z kursu.

Po trzecie dokształcaj się w zakresie opieki nad osobami starszym. Jeśli nie masz jeszcze doświadczenia w tej pracy postaraj się jak najwięcej czytać na ten temat.

Praca opiekunki w Niemczech nie musi być bardzo trudna, wyjazd za granicę to w dzisiejszych czasach powszechne zjawisko. Należy jednak podejść odpowiedzialnie do wyznaczonych zadań i pamiętać, że nasza praca może komuś poprawić komfort życia.

printfriendly pdf button nobg