Praca jako opiekunka

Opiekuni osób starszych są bardzo cenionym zawodem za granicami naszego kraju. W Polsce jeszcze niestety praca ta nie jest odpowiednio opłacana, chociaż powoli to się zmienia. Nasze społeczeństwo się przecież starzeje i praca opiekunki będzie niedługo i u nas bardzo potrzebna.

Obecnie opiekun osób starszych lepiej zarabia w Niemczech niż w Polsce. Dlatego wielu Polaków decyduje się wykonywać ten zawód za granicą. Już od lat jeździmy do naszych zachodnich sąsiadów po to, żeby kimś się opiekować. Zazwyczaj wyjazd trwa około miesiąca lub trochę dłużej, a później na pewien czas wracamy do Polski i dzięki temu możemy spędzić trochę czasu ze swoją rodziną. Oczywiście wiele zależy od umowy, którą podpisaliśmy. Zazwyczaj jednak opiekujemy się starszą osobą na zmianę z inną opiekunką. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy na stałe przeprowadzać się do Niemiec i możemy często odwiedzać rodzinę, którą zostawiliśmy w Polsce.

Jeżeli interesuje nas opieka w Niemczech i chcemy spróbować swoich sił w tym zawodzie, to warto przejrzeć oferty i dowiedzieć się jakie są wymagania. Coraz częściej od opiekunki wymaga się chociaż minimalnej wiedzy medycznej, ale nadal nie jest to warunek konieczny. Jednak jeśli posiadamy taką wiedzę, to możemy opiekować się bardziej wymagającą osobą starszą i dostać za to wyższe wynagrodzenie. Dlatego warto przeglądać oferty zanim wybierzemy konkretną. Zdarzają się bowiem różnice w zarobkach i nie zawsze jest to związane ze stanem zdrowia osoby, którą mamy się opiekować. Czasami niektórzy chcą po prostu zapłacić więcej, ponieważ zależy im na dobrej opiece.

Gdy wyjeżdżamy do Niemiec, żeby się kimś opiekować, to warto mieć podpisaną umowę o pracę. Można też pomyśleć o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia, ponieważ nigdy nie wiadomo co może się zdarzyć. Jeśli będziemy mieć umowę, to usługę lekarza będziemy mieli w Niemczech za darmo. Bez umowy nie będzie to możliwe i może się okazać, że bardzo dużo zapłacimy za pobyt w szpitalu jeśli coś nam się stanie. Lepiej więc się zabezpieczyć.

Pracuj w ATERIMA MED – sprawdź aktualne oferty pracy

printfriendly pdf button nobg