Zalety headhuntingu
Headhunters to słowo, które coraz częściej pojawia się, kiedy rozmawiamy o Human Resources czy po prostu – jeśli ktoś woli polski odpowiednik tej nazwy – o zasobach ludzkich. Headhunter, jak łatwo się domyślić, nie ma nic wspólnego z zabijaniem. O co więc chodzi? Headhunters to osoby, które wyszukują wyspecjalizowanych w jakiejś dziedzinie pracowników, głównie menadżerów, następnie nawiązują z nimi kontakt i starają się namówić ich na przejście do innej firmy.
Kiedy może przydać się firma rekrutacyjna zajmująca się headhuntingiem? Przede wszystkim, kiedy poszukujemy pracowników o bardzo rzadkich umiejętnościach lub o specyficznym doświadczeniu, w związku z czym liczba kandydatów jest mocno ograniczona. Może się także zdarzyć, że chcemy „podebrać” kandydata od innej, konkurencyjnej firmy, co headhunters mogą nam ułatwić. Headhunting przydaje się także, kiedy mamy bardzo szczegółowe wymagania co do pracowników, ale kompletnie nie wiemy, jak do nich dotrzeć, np. nie działają dotychczasowe metody, nikt nie odpowiada na nasze ogłoszenia albo pracownicy pracują w miejscu, które nie ma dostępu do Internetu. Właśnie wtedy przydaje się firma rekrutacyjna.
Jakie są główne zalety headhuntingu? Po pierwsze docieramy do osób, do które wcześniej nie odpowiadały na nasze ogłoszenie. Wyławiane są również osoby nieszukające w danym momencie pracy, dzięki czemu powiększamy potencjalną bazę kandydatów i odnajdujemy wszystkie osoby o wymaganych przez nas kompetencjach. Po drugie headhunting może uratować i doprowadzić do sukcesu rekrutację, która nie udawała się konwencjonalnymi metodami. Po trzecie w przypadku podbierania pracowników konkurencji na etapie rozmów całą odpowiedzialność przejmują headhunters i firma rekrutacyjna. Na etapie rekrutacji i rozmów z kandydatami nikt nie wie, kogo łowca głów reprezentuje, w związku z czym nasza firma nie traci opinii u konkurencji i wciąż może z nimi współpracować na dotychczasowych zasadach, nie psując relacji.
Warto jednak pamiętać, że headhunting jest dłuższy i droższy niż konwencjonalne metody rekrutacji, jednak w pewnych sytuacjach jest uzasadniony, a czasami stanowi nawet jedyną sensowną opcję.