Polka w Niemczech – praca opiekunki

Nadal wielu ludzi – zarówno tych bardziej, jak i mniej wykształconych – wyjeżdża za granicę w poszukiwaniu pracy i wyższych zarobków. Polacy najczęściej obierają sobie za cel Anglię, Irlandię, Islandię oraz Niemcy. Choć te ostatnie nie są już na pierwszym miejscu spośród powyższej listy państw, nasi rodacy nadal chętnie zatrudniają się w kranie landów.

Kobiety przeważnie podejmują się najbardziej opłacalnego zajęcia, jakim jest praca opiekunki. Można mieć pod swoją pieczą dzieci lub osoby starsze.

Praca z dziećmi bywa przyjemna, ale wymagająca i odpowiedzialna. Ta odpowiedzialność wzrasta, gdy dziecko jest jeszcze małe i nie rozumie wielu rzeczy. Pracodawca może wymagać zajęcia się domem, sprzątaniem i gotowaniem obiadów. Wiadomo, że w takim wypadku pensja jest większa. Z reguły zarobić można około 1,5 tys. euro miesięcznie. Nie zawsze wymagana jest znajomość lokalnego języka. Część rodzin decyduje się na osobę mówiącą po angielsku po to, aby dziecko przyswoiło drugi język.

Sprawując opiekę nad osobą starszą, do obowiązków należy czuwanie przy niej, pomaganie w codziennych czynnościach, mycie, przewijanie, sprzątanie, gotowanie, karmienie. W zamian dostaje się ubezpieczenie, dach nad głową, zapewnione są środki na dojazd do pracy, a zarobki dochodzą nieraz do 2 tysięcy euro miesięcznie. Agencje zachęcają również możliwością darmowych kursów języka niemieckiego. Wiele Polek twierdzi, że mimo dobrej płacy, praca jako opiekun osób starszych jest wyczerpująca i dużo zależy od tego, w jakim stanie jest pacjent, którym przyjdzie się opiekować.

Prywatna opieka w Niemczech jest bardzo mocno rozwinięta, gdyż duża ilość seniorów wymaga opieki, a braki występujące w publicznej służbie zdrowia nie mogą tego zapewnić. Przed wyjazdem należy skrupulatnie zapoznać się z proponowanymi warunkami pracy i przekalkulować sobie, czy się to opłaca. Jedno jest pewne, potrzeby Niemców na zagraniczne opiekunki tak nagle nie zmaleją i niemiecki rynek pracy jeszcze długo będzie zalewany firmami pośredniczącymi w ich zatrudnianiu.

printfriendly pdf button nobg