Praca opiekunki w Niemczech

W dzisiejszych czasach wyjazdy do pracy za granicę nikogo już nie dziwią. Ostatnimi czasy rekordy popularności bije praca w opiece, szczególnie u naszych zachodnich sąsiadów. Praca opiekunki wymaga ogromnej cierpliwości, siły fizycznej i psychicznej, empatii i samozaparcia. Często polega ona na całodniowym spędzaniu czasu z osobą która nie mówi, nie słyszy, nie jest w stanie samodzielnie usiąść czy zjeść posiłków. Oczywiście podopieczni są bardzo różni, możemy trafić również na silnego, wesołego staruszka, z którym na pewno na nie będziemy się nudzić. Wszystko zależy od naszych umiejętności, kwalifikacji i szczęścia.


Pracy opiekunki w Niemczech najbezpieczniej jest szukać poprzez sprawdzone agencje pracy
, najlepiej z polecenia kogoś znajomego. Musimy pamiętać przede wszystkim o swoim bezpieczeństwie i komforcie pracy. Gdy zastanawiamy się nad podjęciem pracy za naszą zachodnią granicą, powinniśmy przynajmniej w stopniu komunikatywnym posługiwać się językiem niemieckim – nie możemy oczekiwać, że nasz podopieczny i jego rodzina będą znali język angielski; oczywiście może się tak zdarzyć, jednak bariera językowa to najczęstszy problem wśród osób wyjeżdżających z Polski za chlebem. Niektóre agencje oferują wsparcie językowe. Przy wyborze agencji i pracodawcy zwróćmy też uwagę na to, czy zapewniają oni ubezpieczenie zdrowotne oraz dbają o składki emerytalne.
Wyjazd do pracy może wyglądać dwojako – często zdarza się, że agencje zapewniają swoim pracownikom transport do kraju, gdzie będą pracować, oraz transport powrotny; w innym przypadku sami musimy zatroszczyć się o kupno biletu na autobus czy samolot.


Podczas przeglądania ofert pracy dla opiekunki niemieckich seniorów zorientujmy się też, jakie są warunki zatrudnienia i zakwaterowania – popularną praktyką jest bowiem wprowadzenie się opiekunki do domu seniora, by być blisko przez 24 godziny na dobę. Ważną kwestią jest też wyżywienie, urlopy, czas wolny i praca w weekendy. Warto porozmawiać o tym z pracodawcą jeszcze przed wyjazdem z Polski.

printfriendly pdf button nobg