Kulinarna podróż po Turyngii

Kolejnym miejscem, o którym należy wspomnieć w trakcie naszej kulinarnej podróży po mapie Niemiec jest Turyngia. To region położony w środkowej części kraju, którego stolicą jest Erfurt – miasto ze średniowiecznym urokiem i bogatą historią – także kulinarną.

 

814070 18595564Danie główne

Najbardziej popularnymi daniami, jakich spróbować możemy odwiedzając Turyngię, są pierogi oraz… kiełbasa. Jej najpopularniejsza odmiana wywodząca się z tego regionu to Thüringer Mettwurst, która stanowi niemiecki przysmak już od setek lat! Najstarsza wzmianka o Thüringer Mettwurst pochodzi już z 1404 roku, zaś pierwsza znana receptura, przechowywana w Archiwum Państwowym w Weimarze przetrwała od roku 1613. Te popularne kiełbaski z mięsa wieprzowego lub wołowego pieczone są na ruszcie i doprawiane. Jako przyprawy najczęściej stosuje się sól, pieprz, kminek, majeranek lub czosnek.

 

Miętowe miasto

Kölleda to niewielka miejscowość w Turyngii, która niegdyś nazywana była „miętowym miastem”. To tam zjeżdżali się dawniej plantatorzy ziół, by zdobyć dodatkową wiedzę na temat ich zajęcia. Cała Turyngia jest bowiem drugim co do wielkości regionem w Niemczech znanym z uprawy ziół. Wśród nich znajdują się te najpopularniejsze u naszych zachodnich sąsiadów czyli: pietruszka, majeranek, tymianek, liście laurowe, lubczyk, koper, a także szczypiorek. To głównie dzięki tym przyprawom niemieckie dania zyskują charakterystyczny dla tego regionu smak i aromat.

 

Naturalne przysmaki

Turyngia to region w dużej mierze rolniczy. Znany jest z uprawy pszenicy, jęczmienia, a także wielu warzyw. W pobliżu stolicy regionu –  miasta Erfurt znajdziemy najlepsze w kraju buraki cukrowe, kalafory, brokuły, czy też kapustę i kalarepę. To tam uprawiane są także ziemniaki – jedno z dwóch najpopularniejszych warzyw w Niemczech, na którym opiera się wiele dań z tamtejszej kuchni.

 

Wyprawa do lasu

Lasy stanowią aż jedną trzecią powierzchni Turyngii. Stąd też region bogaty jest w szeroką gamę grzybów jadalnych. Z wyprawy do lasu przynieść możemy koszyk pełen borowików i kurek. Poza grzybami cieszyć możemy się także smakiem borówek, żurawin, malin i jeżyn czyli owoców leśnych, które są tradycyjnymi dodatkami do potraw z dziczyzny.

Turyngia jest zatem regionem bogatym w naturalne składniki. Dzięki różnorodności warzyw czy też przypraw dostępnych w tej części Niemiec przyrządzić można wiele wyrazistych smakowo dań. Przekonajcie się o tym sami! J

printfriendly pdf button nobg

One thought on “Kulinarna podróż po Turyngii

  • 1 lipca 2013 o 09:40
    Permalink

    przez to zdjęcie narobiłam sobie ochoty na danie z kurkami;))

Możliwość komentowania została wyłączona.