O niemieckiej kuchni słów kilka

Dostałaś pracę jako opiekunka, wyjeżdżasz do Niemiec i chcesz jak najlepiej przygotować się do nowej roli? A może już teraz opiekujesz się osobą starszą w Niemczech? W obu przypadkach warto bliżej poznać kulturę naszego zachodniego sąsiada, a w szczególności lokalne zwyczaje kulinarne!

iStock 000009732138XSmallMogłoby się wydawać, że Niemcy ze względu na bliskość geograficzną i wielowiekowe przenikanie się kultur mają bardzo podobną do polskiej kuchnię. Nic bardziej mylnego! Jest to kraj bardzo zróżnicowany pod względem kulinarnym, przede wszystkim z powodu bardzo długiego rozbicia wewnętrznego. Dlatego zwyczaje kulinarne różnią się od siebie w zależności od regionu. Na zachodzie kraju, gdzie silny jest wpływ kuchni francuskiej, królują warzywa. Na południu jada się o wiele tłuściej, czego doskonałym przykładem jest Bawaria. Niektórzy twierdzą, że pewne dania są wspólne dla całego kraju, inni są zdania, że nie ma jednolitej kuchni niemieckiej i istnieją tylko kuchnie regionalne: bawarska, frankońska, heska, reńska, saska, szwabska, westfalska i turyngska.

Kuchnia niemiecka mylnie jest kojarzona wyłącznie z tłustymi i wysokokalorycznymi potrawami. Wbrew pozorom jest ona bardzo różnorodna, choć oczywiście Niemcy lubią ciężkostrawne dania – do narodowych potraw zaliczamy na przykład zupę z węgorza na rosole wołowym oraz golonkę z kapustą i grochem puree.

Moc witamin

W kuchni niemieckiej używa się wielu warzyw. Największym powodzeniem cieszy się kapusta, która jest wykorzystywana do wielu dań. Wiosną Niemcy zajadają się mało popularnymi w Polsce szparagami. Sezon na nie trwa od kwietnia do czerwca i w tym czasie wiele restauracji serwuje specjalne szparagowe menu. Popularnymi warzywami są także seler, kalafior i brukselka. Cebula jest głównym składnikiem potrawy zwanej Flammkuchen, ale jest też elementem wielu innych dań. Jesienią popularne są potrawy z dyni i suszonych owoców. Ważną rolę w niemieckiej kuchni odgrywają ziemniaki. Są głównym składnikiem jednej z najlepiej znanych niemieckich potraw czyli Kartoffelsalat. Ponadto pojawiają się na tamtejszych stołach w formie puree, w potrawach z ziemniaka gotowanego i smażonego. Są także składnikiem pierogów.

Mięsne półmiski

Tradycyjne niemieckie śniadanie to kiełbasa na gorąco i kawa. Ponadto ten kraj to ojczyzna parówek i co może wydać się zaskakujące – hot dogów. W menu przeciętnego Niemca znajdziemy także o wiele bardziej wyszukane mięsne dania. Są to potrawy przygotowywane z wieprzowiny, cielęciny, baraniny, drobiu, dziczyzny i ryb. Bardzo popularna jest pieczeń wieprzowa z sosem. Dużym powodzeniem cieszą się sznycle. Ważną rolę w niemieckim jadłospisie odgrywa popularna również w Polsce golonka. Zgodnie
z tradycją, w dniu świętego Marcina (11 listopada) jada się Martinsgans, czyli gęś faszerowaną kasztanami i jabłkami.

Wazy zup

Zupy nie są najważniejszą częścią niemieckiego jadłospisu. Do najpopularniejszych należą zupa kartoflana i gulaszowa (Gulaschsuppe), która wywodzi się z Węgier, a także bulion z knedlami i zupa piwna. Popularnym daniem jest Eintopf. To potrawa jednogarnkowa, która ma za zadanie zastąpić cały obiad. W zależności od użytych składników może przypominać zupę lub gulasz.

Małe co nieco

Zwieńczeniem posiłku jest oczywiście deser. Niemiecką specjalnością są pączki berlińskie i szarlotka na gorąco z nadzieniem wykonanym z użyciem kwaśnych jabłek, rodzynek namoczonych w rumie i cynamonu. Oprócz tego bardzo popularny jest tort szwarcwaldzki z wiśniami. Przed świętami Bożego Narodzenia niemieckie panie domu wypiekają ciasteczka zwane Vanillekipfer. Są one przygotowywane z kruchego ciasta
o smaku waniliowym z dodatkiem migdałów lub waniliowego aromatu. Bardzo popularne są także Spitzbuben, czyli ciasteczka nadziewane dżemem i różaną konfiturą. Oprócz tego jednym z najczęściej wybieranych przez klientów cukierni smakołykiem są torty czekoladowe.

Alkohol po niemiecku

Na niemieckich stołach bez wątpienia króluje piwo. Roczne spożycie tego trunku na jednego mieszkańca wynosi 140 litrów (wliczając w to starców i dzieci). Obchodzony
w Bawarii Oktoberfest to największe święto piwa na świecie. Tradycyjne niemieckie piwo nie jest pasteryzowane, co pozwala na wydobycie prawdziwego smaku i aromatu chmielowego napoju. Piwo jest nie tylko popularnym trunkiem, ale także składnikiem wielu dań, np. jabłek smażonych w cieście piwnym czy wspomnianej już wcześniej zupy piwnej. Coraz większą popularnością cieszy się wino. W Niemczech najczęściej produkowane jest białe, nieco rzadziej czerwone. Największe winiarnie znajdują się w dolinie Renu i Mozeli.

Cudze chwalicie…

W ostatnich latach w Niemczech obserwuje się coraz większy wpływ obcych zwyczajów na rodzimą kuchnię. Dominują wpływy francuskie i włoskie, ale ze względu na rosnącą liczbę emigrantów z innych krajów pojawiają się także nawiązania do bałkańskich czy tureckich tradycji kulinarnych.

Warto czerpać z dobrodziejstw kuchni niemieckiej i swoim podopiecznym serwować tradycyjne dania. Oprócz tego trzeba dowiedzieć się, czy choroba nie narzuca jakiejś szczególnej diety i jakie są preferencje kulinarne osoby znajdującej się pod naszą opieką. Gdy trafimy w kulinarny gust naszych podopiecznych, na pewno odwdzięczą się uśmiechem i dobrym słowem. Bo kto powiedział, że jedynie do serca mężczyzny trafia się przez żołądek?

printfriendly pdf button nobg

One thought on “O niemieckiej kuchni słów kilka

  • 26 listopada 2012 o 20:00
    Permalink

    Bardzo dziekuje za zamieszczenie tej notki, bo juz od dawna szukalam podobnego tekstu na roznych blogach zajmujacych sie taka tematyka. Bede tu czesciej wpadac.

Możliwość komentowania została wyłączona.