Hesja od kuchni

W naszej podróży po kulinarnej mapie Niemiec przenosimy się do położonej w zachodniej części kraju Hesji. Jego stolicą jest znane uzdrowisko Wiesbaden, a innym ważnym miastem rodzinna miejscowość najważniejszego niemieckiego poety Johanna Wolfganga Goethego – Frankfurt nad Menem.

bekon1 300x199Salsa verde po niemiecku

Salsa verde to wspólna nazwa dla wielu odmian sosów złożonych głównie z ziół. Heską wersją tego popularnego dodatku jest Grüne Soße (czyli zielony sos). Wedle tradycji był to ulubiony sos Goethego. Salsa verde pochodzi z Bliskiego Wschodu, skąd dwa tysiące lat temu przywieźli go do Europy rzymscy legioniści. Z Italii szybko rozprzestrzenił się na inne kraje Europy. Heski „zielony sos” przyrządza się z jaj na twardo, oleju, octu, soli i świeżych ziół: ogórecznika, szczawiu, rzeżuchy, trybuli, szczypiorku i pietruszki.

Syte jadło

Innym heskim smakołykiem jest Lumpen und Flöhe, czyli potrawa z kiszonej kapusty gotowana z kminkiem i boczkiem. To danie lubiane przez wielu smakoszy, a także niemieckie gospodynie domowe, które cenią jej prostotę. Oprócz tego mieszkańcy Hesji jadają Frankfurter Würstchen, czyli parówki produkowane wyłącznie z mięsa wieprzowego, w jelicie owczym, które są wędzone w specjalny sposób. W tym regionie są produkowane od średniowiecza. W Polsce prawdziwe Frankfurter Würstchen nie są znane. Pod nazwą „frankfurterka” produkowane są małe kiełbaski, które smakują zupełnie inaczej.

Na deser

Po sutym posiłku z pewnością warto spróbować słynnych heskich pralin, które są wytwarzane z tradycyjnych składników pochodzących z regionu wina jabłkowego, wiśni, miodu czy ziół składających się na „zielony sos”. Ich twórcą jest Bernd Siefert, który pochodzi z tego landu. Słynny cukiernik jest zdobywcą najwyższych odznaczeń i wyróżnień na świecie w swoim fachu, a jego wyroby królują na najwykwintniejszych stołach świata.

Co piją rodacy Goethego?

Hesja to miejsce, gdzie uprawia się ponoć najlepszy na świecie Riesling, czyli białą odmianę aromatycznej winorośli o kwiatowym, niemal perfumowanym bukiecie i wysokiej kwaskowatości. Wytwarza się z niej doskonałe białe wino. Inną specjalnością Hesji jest Apfelwein – czyli wino jabłkowe (w dialekcie heskim zwane Ebbelwoi). To kwaśny napój
o zawartości 5-7% alkoholu, podawany tradycyjnie w szklankach z wytłoczonym wzorem rombów. Można go pić zajadając Handkäse mit Musik (marynowany ser z cebulą) lub miejscową kiełbasę z grubo mielonej, mocno przyprawionej wieprzowiny – Nordhessische Bratwurst. 

printfriendly pdf button nobg

2 komentarze do “Hesja od kuchni

  • 3 września 2012 o 11:02
    Permalink

    z tym niemieckim sosem to jest tak ze w sumie każdy używa innych dodatków a nawet wystarczą nawet tylko te najprosztsze ziółka i też jest dobry!

  • 26 listopada 2012 o 20:47
    Permalink

    Wielkie dzieki za wpis! Licze na wiecej tego typu wpisow w przyszlosci. Przyznaje, ze mam zamiar tu czesto zagladac. Swietny blog, gratulacje! Na pewno polece go znajomym.

Możliwość komentowania została wyłączona.